Goście na falkonie

ŁUKASZ KUCHARCZYK

ŁUKASZ KUCHARCZYK


Doktor nauk humanistycznych, adiunkt w Katedrze Polskiej Literatury Współczesnej i Krytyki Literackiej UKSW. Autor monografii naukowej pt. Granice ciała. Somapoetyka w twórczości Stanisława Lema oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i krytycznoliterackich traktujących o polskiej literaturze współczesnej. 

Kasia Wierzbicka

Kasia Wierzbicka


 Katarzyna Wierzbicka ukończyła Bibliotekoznawstwo i Informację Naukową na Uniwersytecie Warszawskim.  Na rynku wydawniczym zadebiutowała w 2019 r. bajką „O królewiczu, który się odważył!", która wygrała konkurs Piórko organizowany przez Biedronkę.

Jest autorką serii urban fantasy „Między światami". Katarzyna Wierzbicka pracuje jako nauczycielka przedszkolna, a prywatnie jest mamą trójki dzieci (które uważa za wspaniałą inspirację do pisania o demonach). Uwielbia książki fantasy, podróżowanie oraz musicale.

Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk


 Andrzej Pilipiuk - fandomowy celebryta znany z tego, że jest znany oraz z posiadania brody. Podobno pisze też książki, ale lista tytułów jest tak długa, że uznaliśmy ją za mało prawdopodobną.

Byli redaktorzy miesięcznika Fenix twierdzą, że to kozacki dżin, który wyskoczył z butelki po szmuglowanej ukraińskiej horyłce. Byli współpracownicy Nowej Fantastyki uważają natomiast, że stanowi karę przewidzianą w artykule „7 grzechów głównych Polskiej SF".

Michał Gołkowski

Michał Gołkowski


Michał Gołkowski – rocznik 1981, relatywnie duży przebieg, ale za to bezawaryjny i bezwypadkowy. Napęd na cztery koła, turbo, klimatyzacja i bogaty pakiet wyposażenia wnętrza.

Pisarz oraz poliglota. Z wykształcenia lingwista, z zawodu tłumacz symultaniczny, z zamiłowania  historii wojskowości i antropologii kultury.

Najszybsze pióro polskiej fantastyki. Debiutował w nie tak znów odległym 2013 roku, od tego czasu zasypując wydawnictwo iście hurtową ilością co najmniej dwóch-trzech książek rocznie. Wciąż poszerzający się zakres jego tematów krąży pomiędzy tematyką wojenną, thrillerem psychologicznym, groteską, powieścią grozy, historią oraz wręcz rasowym, krwistym fantasy. Książki spływają mu z palców na klawiaturę tak szybko, że przeważnie sam nie pamięta, ile ich wydał.

Od pewnego czasu zaangażowany – jakby mało tego było! – w prace dwóch spółek gamedevowych: Sylen Studio oraz Red Square Games, zajmujących się produkcją gier wideo, RPG oraz planszowych na podstawie jego wciąż poszerzanej, pogłębianej i rozciąganej poza granice przyzwoitości twórczości.

Niezrównany prelegent i mówca, potrafiący bez zająknięcia i powtórzenia poprowadzić godzinny wykład o praktycznie dowolnej tematyce – od formowania się organizacji przestępczych we wczesnym okresie poradzieckim, wstecz aż do technik oblężniczych starożytnego Babilonu.

Brany prosto z salonu, pierwszy właściciel, brak ukrytych opłat.

Okazja jakich mało!

Magda „Cathia” Kozłowska

Magda „Cathia” Kozłowska


Magda „Cathia” Kozłowska – mól książkowy, zwierzę konwentowe, wielbicielka czarnych charakterów, fanatyczka Gwiezdnych Wojen ze szczególnym uwzględnieniem Imperium. Uwielbia gadać na wszystkie tematy, które ją interesują, a imię ich Legion! Co więcej, gadaniem zarabia też na życie jako przewodnik warszawski! Redaguje również przekłady powieści gwiezdnowojennych, udziela się na swoim blogu (Rozdroża Cathii) i w Legionie 501. W wolnych chwilach (jakich wolnych chwilach?!) zajmuje się rękodziełem, tworząc kartki o fantastycznej tematyce.

Franciszek Piątkowski

Franciszek Piątkowski


Franciszek Marek Piątkowski „Lędzian” – mąż Karoliny, tata Zuzanny i Zofii, z wykształcenia prawnik, z zawodu adwokat, z zamiłowania bloger podróżniczo-kulinarny, z wyznania rodzimowierca słowiański i żerca w lubelskiej grupie rodzimowierczej Krucze Gniazdo. Z pasji pisarz i autor serii powieści w stylu słowiańskigo urban fantasy zgromadzonych pod nazwą Uniwersum Powiernika, na który składają się: „Powiernik”, „Widzący”, „Obrońcy”, "Wybrani" oraz zbiory opowiadań „Powiernik – Bogowie i stwory” oraz "Widzący-Bogowie i Stwory". Miłośnik wszelkich podróży, klimatów śródziemnomorskich i latynoamerykańskich, owoców morza i historii, z naciskiem na historię dawnych Słowian. Muzycznie osadzony w neoprogrocku, powermetalu i folku oraz wszelkich odmianach wyżej wskazanych stylów muzycznych.

Jarosław Grzędowicz

Jarosław Grzędowicz


Jarosław Grzędowicz - współtworzył grupy literackie TRUST oraz Klub Tfurcuf. Wraz z grupą znajomych pisarzy założył w 1990 roku magazyn literacki FENIX i w latach 1993-2001 był redaktorem naczelnym czasopisma.

Debiutował w 1982 roku w tygodniku Odgłosy opowiadaniem Azyl dla starych pilotów. Od tego czasu opublikował kilkadziesiąt opowiadań i wydał 8 książek. Najszerzej znany jest czytelnikom jako autor Pana Lodowego Ogrodu, powieści w 4 tomach (Fabryka Słów 2005, 2007, 2009, 2012).

Wielokrotnie nominowany i nagradzany. Najwięcej nagród, w 2006 roku, zdobyła powieść Pan Lodowego Ogrodu tom 1. (nagroda im. Janusa A. Zajdla za 2005 rok, w kategorii powieść, Śląkfa w kategorii Twórca Roku 2005, Sfinks, w kategorii Polska Powieść Roku i nagroda redakcji Fahrenheita, w kategorii Dzieło Roku 2005). W tym samym roku Zajdel w kategorii opowiadanie Wilcza zamieć również powędrował do Jarosława Grzędowicza. W 2007 roku powieść Popiół i kurz została nagrodzona Zajdlem za rok 2006.

Alicja Janusz

Alicja Janusz


Alicja Janusz - lingwistka, lutnistka, autorka cyklu fantastyki o bardach. Pracuje jako tłumacz, przekładając na polski starodruki, literaturę i teksty piosenek. Większość czasu pochłania jej pisanie doktoratu o kodach kulturowych w fantastyce i zajęcia ze studentami. Współtworzy zespół muzyki dawnej "Bergamasca", prowadzi dział tłumaczeń w Grupie Wydawniczej Fantazmaty, jako tekściarz i dialogista związana jest z Grupą Dubbingową NanoKarin. W wolnym czasie jeździ na rekonstrukcje historyczne i warsztaty muzyczne, gdzie gorszy publiczność karczemnymi piosenkami, które wyszukuje w starodrukach.

Marcin Podlewski

Marcin Podlewski


Marcin Podlewski

Miał zostać operatorem obrabiarek skrawających. Zdał jednak na filozofię, by wreszcie wylądować na studiach dziennikarskich. Nadal czuje jednak sentyment do smarów, zgrzebnych drelichów i noży kątowych tnących stal na śrubki.

Debiutował sto lat temu na łamach magazynu LAMPA Pawła Dunina-Wąsowicza, by zapaść na kilka lat na twórczy stupor. Jak sam mówi, reset przeżył w trakcie pisania Happy END — swojej debiutanckiej powieści, mieszaniny horroru, fantastyki i postapo wydanej w 2013 roku. W tym samym roku opowiadaniem Edmund po drugiej stronie lustra (nominacja do Nagrody Zajdla 2013) wygrał konkurs na XXX-lecie Nowej Fantastyki. Nadal publikuje zarówno w tym, jak i w innych periodykach, a kolejne opowiadania ukazały się w wielu  antologiach poświęconych tematyce fantastycznej.

Do space opery przymierzał się długo. Przygotowanie pełnego researchu książki zajęło mu sporo czasu: poczynając od realnie istniejących galaktycznych map, przez całą strukturę opisywanego świata, po zagadnienia astronautyki kończąc. Tak powstał Skokowiec — pierwsza część tetralogii Głębia o świecie, w którym opanowana niegdyś przez ludzi Droga Mleczna została zniszczona niemal w stu procentach przez serię potwornych wojen, a nadprzestrzenne skoki przez tytułową Głębię mogą prowadzić do zgubnego w skutkach szaleństwa. Skokowiec był nominowany do Książki Roku 2015 Nowej Fantastyki, a kolejne tytuły serii – Powrót, Napór i Bezkres otrzymały nominację do książki roku serwisu Lubimy Czytać.

Seria Głębia to zdecydowanie jedna z największych niespodzianek w rodzimej fantastyce w ostatnich latach. Autor, po ukończeniu cyklu GŁĘBI bestsellerowym tomem Bezkres, stworzył też dylogię dark fantasy o tytule Księga Zepsucia, której finałowy tom ukazał się w 2023 r. Autor ma także kilka innych, oczekujących projektów. Jeden z nich jest już w trakcie tworzenia – to kolejna część Głębi stanowiąca nowe otwarcie w tym wyjątkowym uniwersum.

Autor mieszka z żoną, synem, psem Bzikiem i Prozakiem: kociakiem antydepresyjnym, którego rodzina przygarnęła po stracie Nerwosola.

Joanna Gajzler

Joanna Gajzler


Joanna W. Gajzler

Studiowała twórcze pisanie na Uniwersytecie Łódzkim. Zadebiutowała powieścią Bóg Maszyna, która zdobyła nominację do nagrody Zajdla za 2021 rok. Zawodowo techniczka weterynarii, która kocha herbatę i własne stadko zwierzaków, towarzyszących jej podczas wszystkich procesów twórczych. W 2023 roku nakładem wydawnictwa SQN Imaginatio ukazały się dwa tomy cyklu Necrovet.

Feranos Feranos

Feranos Feranos


Feranos - pisarz z Suwałk, inżynier po SGGW. Fan horroru, fantasy, dramatu, romansu i wszystkiego co może być nośnikiem emocji. Pisze, bo wierzy, że słowa mogą zmienić rzeczywistość.

Wydał egzystencjalne fantasy „Spowiedź Abysalu” (2022), oraz kompozycję grozy „Galeria koszmarów feranosa” (2023), filozoficzne fantasy “Entropia. Osierocę wilki” (2023). Publikował w antologii „Gruzy” (2023) oraz czasopismach internetowych „Magazyn Biały Kruk” (2019, 2022), „Histeria” (2023).

Szymon Pękala

Szymon Pękala


Szymon Pękala - publicysta, youtuber, autor kanałów Wojna Idei oraz Szymon mówi, promujących ideę otwartego dialogu, zwłaszcza z osobami, z którymi się nie zgadzamy.

Agnieszka Hałas

Agnieszka Hałas


AGNIESZKA HAŁAS

Rocznik ’80, z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. Od maja 2021 r. redaktorka działu prozy zagranicznej w „Nowej Fantastyce”. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury i do żeńskiej grupy literackiej Harda Horda. Spod jej pióra wyszły: cykl powieściowy Teatr węży (jego piąty i ostatni tom, Czerń nie zapomina, otrzymał w 2021 r. Nagrodę im. Janusza A. Zajdla), zbiory opowiadań Między otchłanią a morzem (2004),Po stronie mroku (2012) i Świerszcze w soli (2023) oraz powieść Olga i osty (2016) nominowana do Nagrody im. Jerzego Żuławskiego.

Kamil Muzyka

Kamil Muzyka


Doktorant w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w dziedzinach wydobycia surowców pozaziemskich („górnictwo kosmiczne”) oraz produkcji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem warunków pozaziemskich. Członek Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Stowarzyszenia „Rzecznicy Nauki” oraz Space Generation Advisory Council. Członek Zarządu Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej. Tematem jego badań są prawne aspekty wydobycia, przetwarzania oraz wykorzystania przemysłowego surowców i warunków występujących na ciałach niebieskich, oraz patentowe aspekty organizmów syntetycznych, ksenobiologicznych oraz technologii samo-ujawniających poprzez posiadanie zdolności do samoreplikacji. W latach 2016-2019 pełnił funkcję obserwatora przy Haskiej Grupie Roboczej do spraw Międzynarodowej Regulacji Wykorzystania Surowców Kosmicznych. W latach 2013-2014 odbył staż w Institute for Ethics and Emerging Technologies przy Trinity College, a w lipcu 2015 uczestniczył w Copernicus Space Science Laboratory w Bercel na Węgrzech.

Refur Sigvaldsson

Refur Sigvaldsson


Refur Sigvaldsson - youtuber, gracz RPG, aktor głosowy, wiking, edukator i anglista a przede wszystkim skarbnica wiedzy niepraktycznej i huncwot.

Prowadzący kanału Refur Narrator, loretube'owego amalgamatu pasji, popularyzującego rzetelną wiedzę o światach znanych z gier RPG, folklorze i popkulturze; specjalizujący się w Warhammerze, Zewie Cthulhu i legendach nordyckich.

Gracz RPG z ponad 20to letnim stażem, grający performatywnie ku uciesze widzów od lat ośmiu - Refur był jedną z osób, które przecierały szlak dla polskiej sceny streamowanych sesji RPG.

Rozwijający się aktor głosowy, występujący w takich produkcjach jak "Muppety", "Biblia Audio", "Medieval Dynasty", "Smoczy Jeźdźcy Audiobook" czy "Pół Wieku Poezji Później".

W swojej działalności internetowej łączy wiedzę naukową na polu pedagogicznym, lingwistycznym i aktorskim, mieszając to z pasją do historii, walki i craftingu wszelakiego, od cosplayu po modelarstwo.

Kamil Brach

Kamil Brach


Autor dwóch powieści: „Continuum" i „Panta rhei" oraz zbioru opowiadań „Akta Departamentu Czasu", które balansują między prozą obyczajową a literaturą science fiction
w autorskim uniwersum Departamentu Czasu, przeplatając współczesność z przyszłością.

Warszawiak z Mokotowa, który obecnie mieszka w Lublinie. Zawodowo i hobbystycznie związany z lotnictwem, na co dzień inżynier prób w locie śmigłowców.

Pisze dla przyjemności swojej i czytelników.

Jacek Komuda

Jacek Komuda


Zawodowy historyk, który został profesjonalnym pisarzem historycznym. Autor 25 powieści i zbiorów opowiadań, których akcja rozgrywa się w XVII w., w okresie istnienia dawnej Rzeczypospolitej polsko-litewskiej, na morzach i oceanach oraz w XV-wiecznej Francji. A także zbiorów esejów na temat kultury sarmackiej i najsłynniejszych postaci tamtych czasów. Jego dzieła, bez przerwy wznawiane, sprzedały się wyłącznie w Polsce, w łącznym nakładzie pół miliona egzemplarzy (wersje papierowe), a razem z wersjami elektronicznymi (e-booki i audiobooki) przekroczyły 600 tys. sztuk.

Jacek Komuda nie skupia się tylko na polskim sarmatyzmie i XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Dwie jego najnowsze powieści opowiadają historie najsławniejszego polskiego rycerza odchodzącej w przeszłość średniowiecznej Europy: Zawiszy z Garbowa. Autor napisał też kilka książek, któych akcja rozgrywa się na początku II wojny światowej.

Jacek Komuda jest wierny prawdzie i realiom historycznym, nie stroni od brutalnych, mocnych obrazów historii. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Jego bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Najważniejszym celem, jaki stawia sobie autor, jest przybliżenie i spopularyzowanie wśród czytelników historii Rzeczypospolitej szlacheckiej.

Jako jeden z nielicznych ludzi pióra uczestniczy w rekonstrukcjach historycznych jako XVII-wieczny polski husarz, pancerny i Lisowczyk, poznając w ten sposób realia dawnego pola walki. Na własnym koniu przejechał pół Polski, spory kawałek Ukrainy i jeszcze większy Karpat Wschodnich. Jest też miłośnikiem drewnianego budownictwa obronnego dawnej Polski; podobnie jak wielcy pisarze polscy: Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz, Mikołaj Rei i Jan Kochanowski, mieszka we własnym dworze w Karpatach.

Autor jest też współtwórcą scenariuszy do gier komputerowych: „The Witcher” - pierwsza część, „Hellish Quart”, „Bulletstorm” i dwa nieogłoszone projekty dla Chronospace i Oddinn.

Michał Kubacki

Michał Kubacki


Michał Kubacki, rocznik 1977. Gnieźnianin. Wychowany na Lemie, dorastał z rozpadającymi się w rękach przed przeczytaniem kolejnymi tomami Sapkowskiego. Uczył się pisać w szkole filmowej na wydziale scenariopisarstwa. Debiutował pod okiem Macieja Parowskiego w Nowej Fantastyce w 2001 roku. Budował mury antysejsmiczne we Friuli i tworzył nowe technologie w Londynie, ale najlepiej czuje się wśród lasów i jezior Wielkopolski.

Piotr "Yako" Wasiak

Piotr "Yako" Wasiak


Fan Gwiezdnych wojen, który swoją pierwszą stronę internetową o Sadze Lucasa zbudował jeszcze w poprzednim stuleciu. Potem zajął się propagowaniem Gwiezdnych wojen w Polsce - poprzez prelekcje, współorganizowanie konwentów poświęconych Star Wars i wreszcie powstała strona internetowa i kanał na YouTube - Biblioteka Ossus. Pewnie znacie... I wszystko to, jako hobby. W gwiezdnych wojnach porywa go fandom i kocha obserwować, co dobrego to hobby jest w stanie wyciągnąć z każdego fana. Bo Gwiezdne wojny to temat rzeka, który aż chce, aby się nim bawić...

Radek Rak

Radek Rak


Radek Rak - pisarz i lekarz weterynarii. Na co dzień zajmuje się byciem mężem i tatą. Za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" (Powergraph 2019) otrzymał Nagrodę Nike, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Jerzego Żuławskiego,  Nagrodę Nowej Fantastyki oraz European Science Fiction Society Award w kategorii Best Written Work of Fiction. W ubiegłym roku ukazał się pierwszy tom jego trylogii "Agla" pt. "Alef", który otrzymał Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Drugi tom pt. „Aurora” ukazał się w październiku 2023 r.

Kamila Goszczyńska

Kamila Goszczyńska


Kamila Goszczyńska – urodzona 29 kwietnia 1980 roku w Łodzi. Prywatnie żona i mama. Absolwentka filologii angielskiej, zakochana w Szekspirze i Tolkienie. Zawodowo uczy języka angielskiego, pisze książki, opowiadania i bloga KamaDoula oraz jako doula wspiera rodziców we wczesnym rodzicielstwie. Pasjonuje się końmi, Afryką i astronomią. Lubi działać i dążyć do wyznaczonych celów, ale też odpoczywać w domu na wsi, gdzie mieszka od kilku lat. Jest autorką trylogii fantasy "Kwiat datury", bajki "Zaginiona księga" oraz licznych opowiadań.

Andrzej Łaski

Andrzej Łaski


Andrzej Łaski - Urodzony w Łosicach ilustrator, komiksiarz, storyboardzista, czasami malarz, niedoszły filmowiec i epizodyczny nauczyciel plastyki. Absolwent Grafiki na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował od 1982 roku plakat, film animowany, malarstwo ilustrację. Współzałożyciel magazynu literackiego ,,Fenix”. Miłośnik życia rodzinnego, czarnej kawy, hałwy i cynamonu. Od lat osiadły na podwarszawskiej wsi, bierny hodowca wyimaginowanych kucyków. Od dwudziestu lat portretuje Jakuba Wędrowycza w prozie Andrzeja Pilipiuka.