Dla rodziców

DLA RODZICÓW

Dzień dobry!

W tym miejscu zebraliśmy przydatne informacje dotyczące Festiwalu Falkon 2024 dla rodziców, których dzieci wybierają się na nasz Festiwal.

XXI Ogólnopolski Festiwal Fantastyki Falkon 2024 to impreza związana z szeroko pojętą fantastyką, która posiada długą tradycję. Odbywała się w latach 2000-2019, stając się jedną z najważniejszych i największych imprez fantastycznych w Polsce. Kolejne edycje zostały odwołane z uwagi na pandemię i rozpad środowiska, które organizowało imprezę. Teraz Falkon wraca z nową siłą, patrząc w przyszłość i nawiązując do przyszłości. Chcemy, aby Falkon znów stał się wielki i dołożymy wszelkich starań, by tak się stało.

Organizatorem Festiwalu jest stowarzyszenie Federacja Fantastyki Feniks. Za przygotowanie tak dużego wydarzenia odpowiada doświadczone grono organizatorów, aby konwent stał na jak najwyższym poziomie!

Organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa bez naszych festiwalowych wolontariuszy. To właśnie dzięki ich wytężonej pracy możliwe jest sprawne zorganizowanie wszystkich atrakcji składających się na program Festiwalu.

Falkon jest festiwalem tworzonym od fanów dla fanów. Wszyscy kochamy fantastykę i robimy wszystko, aby czas trwania festiwalu był prawdziwym świętem dla każdego miłośnika przygód w magicznych światach.

Falkon jest trzydniowym świętem fantastyki. Podczas całego trwania festiwalu można wziąć udział w kilkuset rozmaitych atrakcjach związanych z książką i komiksem, grami wideo i bez prądu, filmem i serialem, nauką i muzyką. Szczególny nacisk chcemy kłaść na przyjazną atmosferę, spotkania z miłośnikami fantastyki z całego kraju. Fani fantasy, science fiction, horroru, mangi, gier i świetnych wydarzeń będą się tu czuć jak ryby w wodzie. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdą się: pokazy i prezentacje, prelekcje, panele dyskusyjne, warsztaty, spotkania z gwiazdami, rozgrywki gier wideo, gry planszowe, karciane, fabularne, bitewne, występy artystyczne i wiele innych.

Udział w Festiwalu biorą różne grupy wiekowe. Najwięcej jest uczniow szkół średnich i studentów, jednak sporo jest również uczniów wyższych klas szkół podstawowych, jak również osób dorosłych w różnym wieku. Dużo jest również rodzin z dziećmi, którzy wspólnie chcą uczestniczyć w Festiwalu i razem spędzać czas, co buduje relacje rodzinne. Jak widać z powyższego, Falkon to trzydniowe święto fantastyczne, gdzie można wspaniale się bawć bez względu na wiek. Warto, aby Twoja pociecha przyjechała na Falkon!

Festiwal to doskonała okazja do tego, aby poznać więcej osób o podobnych zainteresowaniach. To także szansa na znalezienie nowego hobby, czy po prostu dobrą zabawę. Jako uczestnik dołączy do wyjątkowej wspólnoty uczestników Falkonu, poczuje się częścią grupy o podobnych zainteresowanich. Wyjazd na Festiwal jest również okazją do nauki samodzielności, organizacji czasu, a także zarządzania budżetem. Ponadto udział w Festiwalu to możliwość spotkania ulubionych twórców, porozmawiania z nimi czyy wzięcia autografów.

Bezpieczeństwo w trakcie Festiwalu

Podczas Falkonu dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom i pilnować komfortu ich zabawy. Aby na terenie Festiwalu panował porządek, dbają nasze służby. Są to pracownicy agencji ochrony, wspomagani przez wolontariuszy. Wszyscy oni reagują na komunikaty uczestników i pomagają w kryzysowych sytuacjach.

Ponadto na terenie Festiwalu całodobowo działa punkt medyczny. Może z niego skorzystać każdy, kto będzie tego potrzebować.

Falkon skierowany jest do różnych grup wiekowych, w tym także do dorosłych uczestników. Wydarzenia przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia są jednak wyraźnie oznaczone, a przed wejściem na salę sprawdzane są dowody osobiste. Nie ma więc ryzyka, że młodszy uczestnik weźmie udział w nieodpowiedniej dla niego prelekcji.

Każdy niepełnoletni uczestnik Falkon powinien mieć przy sobie zgodę rodzica lub opiekuna, zezwalającą mu na udział w wydarzeniu.

Jeśli młodszy uczestnik po raz pierwszy wybiera się na tego typu wydarzenie, warto zastanowić się, czy nie zorganizować wyjazdu wspólnie z grupą jego przyjaciół lub starszym rodzeństwem. Oczywiście zachęcamy wszystkich rodziców do tego, aby wybrali się na Falkon razem ze swoimi dziećmi. To doskonała okazja do rozwinięcia więzi ze swoim dzieckiem i okazja do wspólnych wspomnień.

Przed wyjazdem

Do wyjazdu warto dobrze się przygotować – sprawdzić pogodę, rozkład komunikacji miejskiej i trasę na dworzec lub do hotelu. Jeśli uczestnik planuje zostać na Festiwalu więcej niż 1 dzień, warto wcześniej zarezerwować sobie miejsca noclegowe – im bliżej festiwalu, tym będzie ich coraz mniej, albo zakwaterować się u rodziny lub przyjaciół.

Wyjazd na Falkon to doskonała okazja, aby spędzić czas z przyjaciółmi. W grupie jest zawsze raźniej i bezpieczniej. Warto pojechać na Falkon w większym gronie – z rodzicami, rodzeńctwem, przyjaciółmi.

Przed wyjazdem warto również spakować się, pamiętając o zabraniu ubrań dostosowanych do zimowej aury, także dodatkowych toreb do zabrania zakupionych lub wygranych w konkursach rzeczy. Luty oznacza prawdopodobnie niską temperaturę i opady. Przygotuj się na to i śledź prognozy pogody.

Trzeba poamiętać o naładowaniu telefonu wzięciu ładowarki czy powerbanka. Koniecznie trzeba tez pamiętać o lekach – tych przyjmowanych na stałe, jak i na wszelki wypadek.

Wreszcie pamiętaj o dowodzie tożsamości - legitymacji, dowodzie osobistym, prawo jazdy itp. Weź też ze sobą portfel. Mogą się przydać przy akredytacji, ale też podczas korzystania z komunikacji miejskiej czy kupowania wspaniałych rzeczy na naszych licznych stoiskach.