Kodeks festiwalu

KODEKS FESTIWALU

Kodeks Falkon 2024 to zbiór informacji i zasad, które pomogą Ci w uczestnictwie w naszym festiwalu.

MIEJ WIDOCZNY IDENTYFIKATOR

Twój identyfikator mówi, jak powinni zwracać się do Ciebie inni uczestnicy Festiwalu. – wpisz w niego swoje imię lub ksywkę i noś zawsze w widocznym miejscu. Jeśli jesteś wolontariuszem, wystawcą lub twórcą Falkonu, jest to dla Ciebie szczególnie ważne – dzięki oznaczeniom na identyfikatorze obsługa może określić, że w istocie masz dostęp do obszaru zamkniętego dla uczestników.

NOŚ OPASKĘ

Twoja opaska jest dowodem, że jesteś pełnoprawnym uczestnikiem Falkonu. Jej kolor oznacza, od kiedy do kiedy możesz przebywać na Festiwalu. Dzięki niej możesz korzystać ze wszystkich przestrzeni Festiwalu. Okazuj ją obsłudze i ochronie, przechodząc obok ich stanowisk.

TRAKTUJ INNYCH I ICH PASJE Z SZACUNKIEM

Traktuj z szacunkiem innych fanów i inne społeczności fandomu – tak, jak chciałbyś, żeby oni traktowali Ciebie i Twoje hobby. Nie przezywaj, nie obrażaj, nie wyśmiewaj. Falkon jest wspólną imprezą wszystkich fanów fantastyki. Dokładamy wszelkich starań, by każdy, niezależnie od obszaru zainteresowań znalazł coś dla siebie i czuł się komfortowo. Celem Festiwalu jest dobra zabawa – drwiny i dręczenie innych fanów nie są akceptowane. Jesteśmy na Falkon, by dzielić się swoimi najróżniejszymi pasjami.

PRZECIWKO DRĘCZENIU I NĘKANIU

Dbamy o to, żeby Falkon był przyjazną przestrzenią dla wszystkich. Każdy uczestnik Falkonu zobowiązany jest do traktowania pozostałych z szacunkiem. Nękanie fizyczne lub słowne nie będzie tolerowane. Takie zachowanie jest naruszeniem regulaminu imprezy i będzie skutkować usunięciem z Festiwalu i zgłoszeniem do odpowiednich służb. Jeżeli spotkałeś się z molestowaniem w dowolnej formie, obrażaniem, nękaniem (fizycznym lub słownym), powinieneś jak najszybciej zgłosić to telefonicznie lub osobiście w Punkcie Informacyjnym. Organizatorzy pomogą rozwiązać niepokojącą sytuację z użyciem wszelkich możliwych i legalnych środków. Cieszymy się z obecności każdego uczestnika i zależy nam na zapewnieniu wszystkim poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

COSPLAY

Pamiętaj, przebranie to nie zaproszenie do niekulturalnego zaczepiania – nie dotykaj, ani nie fotografuj cosplayerów (ani żadnych innych osób) bez ich zgody. ALKOHOL I UŻYWKI Na Falkonie obowiązuje całkowity zakaz wnoszenia, posiadania i spożywania alkoholu, jak również narkotyków. Zakaz jest ten absolutny.

MÓWIMY SOBIE NA TY

W polskim fandomie fantastycznym istnieje stara zasada mówienia sobie po imieniu – niezależnie od wieku i roli pełnionej podczas festiwalu czy konwentu. Dlatego nie dziw się, jeśli ktoś nieznajomy zwróci się do Ciebie w tej bezpośredniej formie. To nie objaw lekceważenia, ale oznaka poczucia przynależności do jednej grupy. Jeśli czujesz się z tym komfortowo – zachęcamy do kultywowania tej tradycji – fajnie jest być fanem i czuć, że jest się dzięki temu częścią większej grupy.